Dziękujemy za wypełnienie formularza
Na Twój adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z Raportami do pobrania.
Pobierz raport
Wypełnij formularz, aby otrzymać dostęp do naszych najnowszych publikacji.

Rynek Pracy

Praca w IT. Nowe technologie, nowe potrzeby.

Anna Baranowska / Recruiter

„Osoby, które pracują w IT, tylko liczą zera na koncie i odrzucają połączenia od kolejnych rekruterów, gotowych zrobić wszystko, by ich przekonać do zmiany pracy”. Zdania tego typu powtarzane są do znudzenia i dołączyły do kategorii niepodważalnych prawd o rynku pracy. Jaka jest rzeczywistość? Czy umiejętność programowania wystarczy, by mieć zapewnioną pracę? A może takie podejście niebezpiecznie usypia czujność? Jedno jest pewne: warto zainteresować się, w jakim kierunku ewoluuje rynek usług IT, by nie dać się zaskoczyć zmianom.

Większość branż mierzy się obecnie z wyzwaniem, jakim jest niezwykle dynamiczny postęp technologiczny. Automatyzacja, machine learning, Big Data, cloud computing, Internet of Things… Areną tej historycznej zmiany jest przestrzeń wirtualna, głównymi aktorami – specjaliści IT. Rynek docenia ich kluczową rolę w reżyserii tego procesu. Najlepsi specjaliści są świetnie wynagradzani, a pracodawcy rywalizują o nich korzystając z wszelkich dostępnych środków. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto zna kod, może spać spokojnie i nie martwić się o przyszłość. To zresztą logiczne – skoro branża IT napędza tempo zmian w innych sektorach, sama musi im podlegać. Jak ewoluuje rynek usług informatycznych? Jakie zawody mają przyszłość, a które zastąpią maszyny?

W największym skrócie – kreatorzy i analitycy mogą czuć się bezpiecznie. Komputery coraz sprawniej wyręczają ludzi w wykonywaniu powtarzalnych, regularnych czynności, ale jeszcze nie potrafią ich zastąpić w obszarze twórczego myślenia. 

Kreatorzy nowej rzeczywistości

Jedną z dziedzin wyznaczających kierunek i tempo zmian jest rozwój Big Data, szybkiego przetwarzania danych, które są później monetyzowane i stanowią realną korzyść dla klienta. To droga do precyzyjnego targetowania ofert, ciągłego podnoszenie satysfakcji klienta i lepszego rozumienia jego potrzeb. Stąd rosnąca popularność Data Scientists i analityków danych, potrafiących efektywnie wykorzystywać narzędzia sztucznej inteligencji oraz procesy uczenia maszynowego. Pracy z pewnością nie zabraknie dla specjalistów w obszarze rozwiązań chmurowych – zarówno architektów, jak i osób odpowiedzialnych za ich rozwój, utrzymanie oraz administrację nimi. Coraz więcej organizacji, zwłaszcza o dużej, międzynarodowej skali, przenosi dużą część działalności operacyjnej do przestrzeni wirtualnej. Stąd rosnące zapotrzebowanie na ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, opracowujących rozwiązania chroniące informacje o znaczeniu strategicznym, w tym dane wrażliwe. 

Dopóki nie zostanie opracowane rozwiązanie doskonalsze od stron internetowych i aplikacji webowych, rynek będzie obfitował w oferty pracy dla programistów takich aplikacji, szczególnie specjalizujących się w językach Java, JavaScript, Python czy coraz bardziej popularnym C#. Oczekiwania klientów nieustannie ewoluują, więc dostosowywanie aplikacji do zmieniającej się rzeczywistości jest procesem ciągłym, który nigdy nie ma statusu: „zakończony”. Narzędzia umożliwiające komunikację z klientami są udoskonalane, procesy – automatyzowane, wdrożenia – usprawniane. Specjaliści DevOps, obszaru łączącego tworzenie oprogramowania z operacyjnym zarządzaniem systemami, mają kluczowy wpływ na kulturę organizacji. Firmy różnie rozumieją ich rolę. Mają różny zakres obowiązków w zależności od specyfiki działalności organizacji oraz etapu jej rozwoju. Jedno jest pewne – zapotrzebowanie na ich wiedzę i umiejętności będzie wciąż rosło. 

Wskaźnikiem efektywności rozwiązań webowych, zwłaszcza w obszarze e-commerce, jest możliwie najlepsze dostosowanie ich do oczekiwań użytkownika i jego intuicji. Stąd rosnące znaczenie stanowisk UI oraz UX Designers, odpowiedzialnych za personalizację stron i aplikacji. Aby zostać cenionym specjalistą w tym zakresie, nie wystarczy wiedza techniczna.  Pracodawcy często oczekują wykształcenia ekonomicznego lub marketingowego, pozwalającego na lepsze poznanie grupy docelowej. Kluczowa jest pogłębiona wiedza dotycząca użytkowników i sposobu ich funkcjonowania. 

Podstawowym elementem skutecznej komunikacji z klientem są bazy danych, dlatego rośnie zapotrzebowanie na specjalistów zarządzających danymi i analizujących je. Im lepsza jakość danych, tym większa efektywność działań zorientowanych na klienta i jego potrzeby. Firmy zwracają coraz większą uwagę na ten obszar, zwłaszcza po wprowadzeniu dyrektywy RODO. To zresztą kolejne pole aktywności, która może przynosić zyski dla firmy.

Co przestaje być hot?

Rozwój technologiczny to miecz obosieczny. Z jednej strony otwiera wiele możliwości i definiuje nowe ścieżki kariery, z drugiej – wymusza likwidację stanowisk, w których ludzi mogą zastąpić maszyny. Dlatego podstawowym wrogiem tych, którzy nie inwestują w rozwój umiejętności, jest automatyzacja. Maszyny coraz częściej zastępują ludzi pracujących na pierwszej linii wsparcia klienta. Chat boty doskonale radzą sobie z typowymi problemami, z jakimi zgłaszają się klienci. Interwencja człowieka potrzebna jest w przypadku bardziej zaawansowanych kwestii i to kierunek, w którym mogą rozwijać się osoby pracujące aktualnie na pierwszej linii. Wymogiem zazwyczaj jest dobra znajomość języka obcego.

Kolejny profil zawodowy, którego znaczenie na rynku spada, to webmaster. Stanowisko to może być różnie rozumiane w zależności od specyfiki firmy. W tym przypadku mówimy o osobach łączących wiele obszarów kompetencji (programowanie, marketing, CMS, SEO, UX, umiejętność tworzenia i edycji grafik), jednak na stosunkowo podstawowym poziomie. Wynika to z postępującej specjalizacji – firmy potrzebują ekspertów posiadających pogłębioną wiedzę, którą można przekuć w narzędzie skutecznej rywalizacji z konkurencją na rynku. Zła informacja dla manualnych testerów oprogramowania, których jest bardzo dużo na rynku: ich też wypiera automatyzacja. Przewagę zyskują osoby rozumiejące kod i potrafiące pisać testy automatyczne.

Co wydaje się hot, a nie jest?

Wiele mitów narosło również w obszarze analizy na styku biznesu i IT. Niektórzy sądzą, że skoro dobrze radzili sobie np. w analizie finansowej, z powodzeniem poradzą sobie w IT. Błąd! Niezbędna jest w tym wypadku konkretna wiedza techniczna, umożliwiająca efektywne przełożenie potrzeb biznesu na język IT. Ci, którzy jej nie mają, nie będą w stanie skutecznie się komunikować z programistami czy ocenić prawdopodobieństwa wykonalności projektu. Podobny problem dotyczy project managerów. Nie każdy PM sprawdzi się w IT, dokładnie z tych samych względów. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się rola Scrum Mastera, czyli osoby koordynującej poszczególne fazy procesu w oparciu o powtarzalne cykle (sprinty). Wielu osobom wydaje się, że to jeden z łatwiejszych sposobów na debiut zawodowy w świecie IT. Rzeczywistość jest zupełnie inna – odbycie kursu nie wystarczy, potrzebna jest również praktyka i doświadczenie. Dlaczego Scrum Masterzy są obecnie tak cenieni przez pracodawców? Odpowiadają oni za przyjęcie odpowiedniej metodyki pracy i równoległą realizację komponentów produktu, powstających niezależnie od siebie. Celem tej metody jest jak najszybsze skonfrontowanie produktu z oczekiwaniami klienta. Osoba bez odpowiedniego przygotowania technicznego nie ma szans zapanować nad takimi procesami. 

Trzymać rękę na pulsie

Branża IT zmienia się z roku na rok. Model pracy ewoluuje, pojawiają się nowe stanowiska. W każdej chwili może dojść do kolejnej rewolucyjnej zmiany, która dostarczy na rynek nowe narzędzia, systemy czy języki programowania. Przykłady? Niezwykle dynamiczny rozwój technologii blockchain, IoT, AI czy języka Python. Każda nowa technologia kreuje nowe potrzeby na rynku pracy. I wypiera stare rozwiązania, wraz z ludźmi, którzy je obsługiwali. Dlatego warto nieustannie śledzić zmiany i planować karierę kilka kroków do przodu, inwestując w perspektywiczną wiedzę i umiejętności.  

Szukasz pracownika?

Napisz do nas!
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie do dalszego kontaktu, w celu przedstawienia naszej oferty.

Dziękujemy za kontakt!

Skontaktujemy się z Tobą, aby porozmawiać o szczegółach współpracy i przedstawić naszą ofertę.

Czytaj podobne

#Rynek Pracy
Aktuariusz to stanowisko, które w świecie ubezpieczeń kojarzone jest z prestiżem i bardzo dobrymi zarobkami. To elitarny zawód – w Polsce licencję aktuariusza posiada niewiele ponad 400 osób...
#Rynek Pracy
Rola Dyrektora Finansowego zmienia się wraz z ewolucją działów finansowych w firmach, zwłaszcza dużych. CFO nie musi już zarządzać armią księgowych, staje się strategiem...
#Rynek Pracy
Stereotyp aspołecznego programisty, który siedzi zatopiony w ekranie bez kontaktu ze światem zewnętrznym, dawno się zdezaktualizował. Praca w dziale IT często wykracza poza kompetencje techniczne...
#Rekrutacja
Przeprowadzenie skutecznej rekrutacji to zaledwie część sukcesu. Prawdziwym wyzwaniem dla pracodawców jest utrzymanie pracownika, czyli zapewnienie mu optymalnych warunków...
#Rynek Pracy
Konsolidacja, automatyzacja, wyzwania związane z normami ekologicznymi… Branża automotive niezwykle dynamicznie się rozwija. Jak na te zmiany powinni zareagować pracownicy?
#Rynek Pracy
Transformacja. Aktualnie pojęcie to odmieniane jest przez wszystkie przypadki w większości branż, głównie ze względu na dynamiczny postęp technologiczny...
#Rynek Pracy
Nowe technologie jednych cieszą, innych straszą. Postępująca automatyzacja sprawia, że roboty w coraz większym stopniu potrafią wyręczyć człowieka w pracy...
#Rekrutacja
Praca konsultanta nie ogranicza się do łączenia ofert pracodawców z bazą CV kandydatów. Rekrutacja prowadzona przez firmę zajmującą się doradztwem personalnym to wieloetapowy proces...
#Rekrutacja
Jednym z priorytetów spotkania z konsultantem agencji rekrutacyjnej jest zdobycie możliwie jak najszerszej informacji o pracodawcy i stanowisku, o którym mowa...
#CV
Przyszedł ten dzień - dochodzimy do wniosku, że najwyższy czas na zmianę pracy. Zaczynamy przeglądać ogłoszenia, szukamy kontaktu do firmy doradztwa personalnego...
#Personal Branding
Media społecznościowe już dawno przestały być wyłącznie rozrywką i sposobem nawiązania kontaktów z dawnymi i nowymi znajomymi. Napędzają handel internetowy, wspierają działania marketingowe...
#Rekrutacja
Rozmowa rekrutacyjna podnosi poziom adrenaliny - od jej przebiegu zależy nasza zawodowa przyszłość. Wysoka stawka oznacza stres i pełną mobilizację...
#Rekrutacja
Przychodzi moment, w którym pracownik stwierdza: najwyższy czas na zmianę. Zaczyna rozglądać się za nową pracą. Powodów może być wiele...
#Rynek Pracy
Długość stażu pracy w firmie zależy od wielu czynników – satysfakcji z wykonywanych obowiązków i poziomu wynagrodzenia, możliwości rozwoju...
#Rynek Pracy
Malejące bezrobocie i rosnący popyt na pracowników sprawiają, że pracodawcy mają narastający problem ze sprawnym przeprowadzaniem procesów rekrutacyjnych...
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.