Dziękujemy za wypełnienie formularza
Na Twój adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z Raportami do pobrania.
Pobierz raport
Wypełnij formularz, aby otrzymać dostęp do naszych najnowszych publikacji.

Oferta pracy

Compliance Engineer

Nr ref. 193039/7708
For our client, international production company, we are looking for candidates for Compliance Engineer position.
Szczecin (zachodniopomorskie)
Lokalizacja
Inżynieria i produkcja
Specjalizacja
Specjalista, Kierownik
stała
Rodzaj umowy
Wymagany język
Rafał Związek
Konsultant

Opis stanowiska:

  • planning and deploying framework to deliver annual / quarter / monthly audits related with procedures, standards as well as local legislation in the field of engineering, operational and production,
  • taking responsibility for all compliance aspects, e.g. CE, high voltage, certifications, documentations and programms,
  • investigating on incorrections and errors,
  • identifying and mitigating risks,
  • reporting audit results and following up on any non-compliant issues,
  • developing post-audits recommendations,
  • participation in steerings processes and continuously improving corporate governance and risk management systems,
  • cooperating with external auditors.

Wymagania:

  • at least 4 years of experience on a similar position (in chemistry industry is an advantage),
  • fluency in English,
  • technical university graduate,
  • experience in SAP or other ERP system,
  • excellent analytical skills,
  • attention to details,
  • result orientation and problem solving capabilities.

Oferta obejmuje:

  • dynamic work in an international environment,
  • professional development in a growing business,
  • competitive benefits package,
  • opportunities of internal promotions in an innovative and fast-growing company.